Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm şehirlerdeki sorunlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda şehirdeki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yapılan yıkıp yeniden yapma çalışmlarıdır. Kentsel dönüşüm insana yönelik, insanların yaşam standartlarını yükselten bir uygulamadır. Kentsel dönüşüm uygulaması; ekonomik, sosyal ve toplumsal tabanlar üzerine inşaa edilmelidir. Özetle kentsel dönüşüm uygulaması bir kentin dokusundaki temel sorunların giderilmesi anlamına geliyor.

 

Kentsel Dönüşüm Uygulama Süreci

Ülkemizde, kentsel dönüĢüm çalıĢmaları yerel yönetimlerin yer seçimi yaparak belediye meclis kararı alınması sonucu başlamaktadır. Yerel yönetimler alınan meclis kararı ile birlikte Toplu Konut Ġdaresi Kentsel Yenileme Daire Başkanlığına müracaat etmesi sonucu önprotokol imzalanır. İmzalanan önprotokol de yerel yönetimler 6 aylık süre zarfında harita işlemleri, hak sahipliği tespiti, zemin etüd çalışmaları, taslak imar planlama çalışması ve fizibilite çalışmasını tamamlamak zorundadır. Hazırlanan çalışmalar; Toplu Konut İdaresi tarafından incelenerek yatırıma uygun bulunması halinde protokol imzalanarak çalışmalar sürdürülmektedir.

 

Kentsel Dönüşümde Yer Seçimi

  1. Kentsel dönüşüm uygulamalarında yer seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler aşağıdaki gibidir;
  2. Yaşam güvenliği açısından riskli bir bölge olması,
  3. Zemin durumu,
  4. Mülkiyet sahiplerinin isteği,
  5. Altyapı ve ulaşım eksikliği,
  6. İmar ve mülkiyet problemleri,
  7. Fiziki ve sosyal donatı alanı yetersizliği,
  8. Arsa bedelleri,
  9. Nitelikli konut alanı ihtiyacı…

 

 

Kentsel Dönüşüm Projelerimizden bazıları

Yeşilköy Ateş Sitesi
Yeşilköy Ateş Sitesi
Yeşilköy Ateş Sitesi
 
 

 

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek i?§in sitemizde ?§erezlerden faydalan?±yoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek ?§erezleri kullanmam?±za izin vermi?? oluyorsunuz. Detayl?± bilgi almak i?§in ??erez Politikas?± ve Gizlilik Politikas?±'ndan inceleyebilirsiniz.
https://www.soccerplayerkits.comhttps://www.mlbonlinepro.com https://www.arsenalfootballpro.com https://www.blackhawksplayeruniform.com https://www.lagalaxysoccershop.com https://www.collegeplayershop.com https://www.mlsplayershop.com https://www.uefaclubjersey.com https://www.nationalsoccershirt.com https://www.mlbplayershop.com https://www.hockeythrowbackshop.com https://www.lakingsplayershop.com https://www.chelseaplayerstore.com https://www.juventusplayershop.com https://www.goldenknightsplayershop.com https://www.bluesplayershop.com https://www.jordangearonline.com/michael-jordan-jerseys-youth https://www.atleticomadridplayershop.com https://www.basketballplayershop.com https://www.romaplayeronline.com https://www.manchestercityplayershop.com https://www.acmilanplayeronline.com https://www.barcelonaplayeronline.com https://www.hotspurplayeronline.com https://www.napoliplayeronline.com https://www.liverpoolplayeronline.com https://www.cavaliersplayeronline.com https://www.warriorsplayeronline.com https://www.hockeyplayeronline.us https://www.patriotsplayeronline.com https://www.soccerplayerjersey.com https://www.bayernmunchenplayershop.com https://www.intermilanplayershop.com https://www.barcelonaplayershop.com https://www.nflplayeruniform.com https://www.realmadridprostore.com